Rosebrook Primary School

Staff Deployment 2020/21

Senior Staff

Leanne Todd - Headteacher (DSL)

Fiona Nicholson - Deputy Headteacher (DSL)

Hayley Smith - Assistant Headteacher, SENDCo (DSL)

Office Staff

Senior Administrator  -  Liz Cass

Administrator  -  Nicola Jenkins

Administrator: school meal payments  -  Pauline Cofinas

PSA  -  Janet Bell

Child Protection Officer -  Gemma Conlin

ASD Hub

Teacher - Clare Chalmers

Teacher - Lauren Abbas

Teacher - Hannah Jessop

TA - Cathy Small

TA - Tracy Wase

TA - Stephanie Waite

TA - Marta Vallinas Niguez

TA - Lucy Fothergill

Early Years Foundation Stage

Nursery

Teacher - Michelle Duff (PT) (Art and Design)

Teacher - Natalie Armstrong (PT) (Design Technology)

TA - Rachel Walkington

TA - Lisa Craig

TA - Joanne Williams

TA - Marta Vallinas Niguez

TA - Patricia Doherty

Reception 1

Teacher - Amy Williamson (EYFS Lead)

TA - Kelly Jackson

TA - Julie Gibson

Reception 2

Teacher - Carl Jones (Music)

TA - Amy Swainston

TA - Patricia Doherty

Rainbow Room

HLTA - Joanne Hoare

TA - Kim Rennie

TA - Vicky Brown

Keystage 1

Y1

Teacher - Saira Akhter (RE)

TA - Sharon McDonald

TA apprentice - Shannon Warton

Y1

Teacher - Sarah Nolan

TA - Emma Jackson

TA - Jennifer Charville

Y2

Teacher - Frances Allan (Computing)

TA - Karen Cole

TA - Melissa Whan

TA - Emily Wears

Y2

Teacher -  Sophie Fuller

TA - Mandy Pattison

TA - Beth Connor

Teacher / KS1 Lead - Dionne Drummond (PSHCE)

Keystage 2

Y3

Teacher - Amy Swan

TA - Teresa Chisman

TA - Emma Thorne

Y3

Teacher / LKS2 Lead - Donna Wake ( Reading & Writing / NQT Lead)

TA - Gemma Ibbotson

TA apprentice - Courtney Oliver

Y4

Teacher - Ben Connell

TA Lindsey Simmons

Y4

Teacher - Georgina Lewis (PE / SCITT Mentor)

TA - Sharon Bonner

Y5

Teacher - Claire Colmer (Science)

TA apprentice - Chloe Hammond

TA - Susan Dobson

Y5

Teacher - Carl McGarvey / Jonathan Meehan

TA - Karen Booth

Y6

Teacher - Megan McQuade (Geography)

HLTA - Joanne Thomas

TA -  Carey Birchenough

Y6

Teacher/UKS2 Lead - Matt McGuinness (Maths and History)

TA - Julie Bain

Sports Coach

Sean Mearman

Forest School

Teacher - Lois Huntington TA - Lucy Fothergill

Caretaking Service

Hillerby Developments

Cleaners

Carole Cuthbert, Donna Easby, Sue Willmore, Katrina Harrison, Elaine O’Hara, Jacqui Rayner, Debbie Casling

Lunchtime Supervisors

Carole Cuthbert, Donna Easby, Sue Willmore, Katrina Harrison, Kimberley Plews, Debbie Casling, Jacqui Rayner, Tara Powles